Instantní úpravy? Řekněte NE


Přátelé, kamarádi… žijeme v době, kdy se úprava fotek stává nezbytností. Však nám to také vývojáři nejrůznější appek usnadňují, jak se dá. Spousta fotoaparátů a mobilů už obsahuje rovnou různé beauty filtry, které vám fotky automaticky vylepší…ale… jak na to, abychom to nepřepískli?

Častým problémem takových zabudovaných rychlofiltrů je, že fotografii vylepší plošně. Prostě ji přežehlí, část struktury, detailů a tím i informací se ztratí, a vám nebo vašemu objektu fotografování tak zmizí těch pár pupínků, co měl na pleti. Jenže ouha. Co může vypadat dobře na Facebooku nebo Instagramu, bude při tisku totální propadák. Když se vám totiž vyžehlí kromě pleti i svetr a kytky a vlastně všechno, moc toho nezbude. Z celé fotky pak vyjde jakási nevzhledná patlanina, kterou byste si na fotopapír nedali a na fotoobraz už vůbec ne.

Takže…. Co s tím? Především se vždy musíte zamyslet nad tím, co potřebujete upravit a proč. A taky kde hodláte výslednou fotku použít. Pokud ji chcete publikovat jen na webu, nemusíte se bát ani drastičtějších instantních úprav. Použijte cokoliv z nastavených filtrů, co se vám prostě líbí. Pokud to ale myslíte s fotkou vážně a rádi byste ji vyvolali i jinak, měli byste k její úpravě přistupovat citlivěji a raději použít profesionálnější nástroje.

DSC_0050.jpg

Mezi takové nejjednodušší a základní úpravy patří zesvětlení nebo ztmavení celé fotky, zvýšení jasu nebo kontrastu. Tím můžete zvládnout za málo peněz hodně muziky. A umí to všechny dostupné online nástroje, placené i zadarmové appky (Pixlr, Polarr, PicMonkey), stejně jako profesionální programy typu Adobe Photoshop, Lightroom nebo Capture One. Vyplatí se také neupravovat plošně, ale spíš lokálně. Když pupínky, tak pupínky. Ne svetr, ani vlasy, ani kytky. Tam ať kresba zůstane co nejdetailnější.

No a pokud si i přesto nebudete vědět rady, můžete to svěřit odborníkům. Třeba nám. Rádi vám fotografii před tiskem za mírný poplatek doladíme. Buďte v obraze!